47R 1206 1% 250mW SMD Thick Film Resistor
Resistors | Resistors SMD 1206 | Yageo
47R 1206 1% 250mW SMD Thick Film Resistor
SKU: RC1206FR-0747RL
Availability:
4050 in stock (can be backordered)
- MPN: RC1206FR-0747RL
- Manufacturer: Yageo
- Pack Size: 5000 Reel
$0.10 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.11 Incl GST $0.10 Excl GST | $0.11 Incl GST $0.10 Excl GST |
| 100 | $0.02 Incl GST $0.02 Excl GST | $2.20 Incl GST $2.00 Excl GST |
| 5000 | $0.01 Incl GST $0.008 Excl GST | $44.00 Incl GST $40.00 Excl GST |
| MPN: | RC1206FR-0747RL |
| Manufacturer: | Yageo |
| Resistance Value: | 47Ω |
| Power Rating: | 250mW (1/4W) |
| Tolerance: | 1% |
| Temp Coefficient: | 100ppm / ⁰C |
| Operating Temp: | -55 ~ 155⁰C |
| Voltage Rating: | 200VDC |
| Case Size: | 1206 (3216) |
| Dimensions: | 3.1 x 1.6 x 0.55mm |
| Reel Size: | 5000 |


