The LPF-60D series is a 60W AC/DC LED Driver featuring constant current output. Thanks to the high efficiency of up to 90%, with the fanless design, it is able to operate with case temperatures up to 80°C under free air convection. The series is rated with IP67 ingress protection and is able to work in wet or damp environments (not in direct sunlight). The LPF-60D has 3 in 1 dimming functionality (1-10VDC, PWM or Resistance) for flexiblity in LED lighting design.
Constant Voltage LED Drivers | LED Drivers | Mean Well | Power Supplies | Weatherproof LED Drivers
LPF-60D-24 | MEAN WELL 60W 24VDC 2.5A DIMMABLE IP67
SKU: LPF-60D-24
Availability:
Out of stock
$60.90 Exc GST
SKU : LPF-60D-24
Categories : Constant Voltage LED Drivers > LED Drivers > Mean Well > Power Supplies > Weatherproof LED Drivers
Tags : 24VDC, 60W, Dimmable, IP67, LED Driver, Mean Well, Meanwell, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Current * (Refer data sheet) |
| Output Voltage: | 24 VDC * (Refer data sheet) |
| Output Current: | 2.5 A |
| Output Wattage: | 60 W |
| Input Voltage: | 90 – 305 VAC |
| Connection In: | Mains Plug & Flex 1.8m |
| Connection Out: | Sheathed Cable 300mm |
| Case Type: | Plastic Enclosed |
| Dimensions: | 163 x 43 x 32 mm |
| IP Rating: | IP67 |
| Warranty: | 5 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | Yes, 1-10V, PWM, Resistance |
| Voltage Adjustment: | None |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |




