The Mean Well ELG-240-48AB is a 240W 48VDC 5.0A LED driver featuring dual mode constant voltage and constant current output. The ELG-240-48AB operates from 90~305VAC. Thanks to the high efficiency up to 93%, with the fanless design, the ELG-240-48AB is able to operate at -40℃ ~ +85℃ case temperature under free air convection. The AB series allows for an adjustable output voltage via the built-in potentiometer & 3 in 1 dimming (1~10VDC, 10V PWM signal and resistance). The design of metal housing and IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
0/1-10V Dimmable LED Driver | Constant Voltage LED Drivers | LED Drivers | Mean Well | Power Supplies | Weatherproof LED Drivers
ELG-240-48AB | MEAN WELL 240W 24VDC ADJUSTABLE & DIMMABLE 5.0A IP65
SKU: ELG-240-48AB
Availability:
Available on back-order
Enclosed metal case constant voltage power supply.
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$109.00 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $119.90 Incl GST $109.00 Excl GST | $119.90 Incl GST $109.00 Excl GST |
| 10+ | $116.05 Incl GST $105.50 Excl GST | $1,160.50 Incl GST $1,055.00 Excl GST |
SKU : ELG-240-48AB
Categories : 0/1-10V Dimmable LED Driver > Constant Voltage LED Drivers > LED Drivers > Mean Well > Power Supplies > Weatherproof LED Drivers
Tags : 240W, 24VDC, Adjustable, Dimmable, IP65, LED Driver, Mean Well, Meanwell, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 48 VDC |
| Output Current: | 5 A |
| Output Wattage: | 240 W |
| Input Voltage: | 100 – 305 VAC |
| Connection In: | Mains Plug & Flex 1.8m |
| Connection Out: | Sheathed Cable 300mm |
| Case Type: | Metal Enclosed |
| Dimensions: | 244 x 71 x 36 mm |
| IP Rating: | IP67 |
| Warranty: | 5 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | Yes |
| Voltage Adjustment: | +/- 10% |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |





