The Mean Well ELG-200-24A is a 200W 24VDC 8.4A LED driver featuring dual mode constant voltage and constant current output. The ELG-200-24A operates from 90~305VAC. Thanks to the high efficiency up to 90%, with the fanless design, the ELG-200-24A is able to operate at -40℃ ~ +85℃ case temperature under free air convection. The A series from Mean Well allows for an adjustable output voltage via the built-in potentiometer. The design of metal housing and IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
Constant Voltage LED Drivers | LED Drivers | Power Supplies | Weatherproof LED Drivers
ELG-200-24A | MEAN WELL 200W 24VDC 8.4A ADJUSTABLE IP65
SKU: ELG-200-24A
Availability:
Available on back-order
We recommend using LF-GOE200YV024A.
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$102.80 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $113.08 Incl GST $102.80 Excl GST | $113.08 Incl GST $102.80 Excl GST |
SKU : ELG-200-24A
Categories : Constant Voltage LED Drivers > LED Drivers > Power Supplies > Weatherproof LED Drivers
Tags : 200W, 24VDC, Adjustable, IP65, LED Driver, Mean Well, Meanwell, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 8.4 A |
| Output Wattage: | 192 W |
| Input Voltage: | 100 – 305 VAC |
| Connection In: | Mains Plug & Flex 1.2m |
| Connection Out: | Sheathed Cable 300mm |
| Case Type: | Metal Enclosed |
| Dimensions: | 244 x 71 x 36 mm |
| IP Rating: | IP65 |
| Warranty: | 5 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | Yes |
| Current Adjustment: | Yes |
| Cooling Fan: | No |





