The Mean Well SDR-960-24 is a slim line 960W 24VDC Din Rail power supply. The design of the SDR-960-24 body has been kept as small as possible to allow for maximum space inside of the cabinets it is being installed into. With working efficiency up to 94%, the entire SDR series can operate at the ambient temperature of -25⁰ and 70⁰ under air convection.
Din Rail | Mean Well | Power Supplies
SDR-960-24 | MEAN WELL DIN RAIL 960W 24VDC 40.0A
SKU: SDR-960-24
Availability:
Available on back-order
Slim & High Efficiency
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$513.90 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $565.29 Incl GST $513.90 Excl GST | $565.29 Incl GST $513.90 Excl GST |
| 10+ | $547.03 Incl GST $497.30 Excl GST | $5,470.30 Incl GST $4,973.00 Excl GST |
SKU : SDR-960-24
Categories : Din Rail > Mean Well > Power Supplies
Tags : Din Rail, LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Channels: | Single |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 40.0 A |
| Output Wattage: | 960 W |
| Input Voltage: | 180 ∼ 264 VAC |
| Connection In: | Screw DIN Terminals |
| Connection Out: | Screw DIN Terminals |
| Case Type: | Metal Enclosed |
| Dimensions: | 110 x 126 x 150 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| DC OK Indicator: | Yes |
| Voltage Adjustment: | 24 ∼ 28V |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |




