Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
RSP-2000-48 | SMPS CAGE 2000W 48VDC 42.0A
$948.10 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $1,042.91 Incl GST $948.10 Excl GST | $1,042.91 Incl GST $948.10 Excl GST |
| 10+ | $1,009.25 Incl GST $917.50 Excl GST | $10,092.50 Incl GST $9,175.00 Excl GST |
SKU : RSP-2000-48
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 48 VDC |
| Output Current: | 42A |
| Output Wattage: | 2016 W |
| Input Voltage: | 90-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 295 x 127 x 41 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 5 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 42-56 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | Yes |
Related products
-
SKU: ELP040C1000LS
Availability: 2 in stock
Not available on line - Call us for further details
-
SKU: ELG-240-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$108.30
Exc GST -
10+
$104.80
Exc GST
-
1+
-
SKU: AD-155A
Availability: 2 in stock
-
1+
$129.50
Exc GST -
10+
$125.40
Exc GST
-
1+
-
SKU: GS160A24-R7B
Availability: 43 in stock
-
1+
$79.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-75-24B
Availability: 0 in stock
-
1+
$73.40
Exc GST
-
1+





