The Mean Well LRS-100-15 is a 100W 12VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-100-15 adopts the full input range of 85~264VAC. In addition to the high efficiency of up to 91%, the design of the metallic mesh case enhances the heat dissipation of the LRS-100-15 so the unit can operate from -30⁰ through to 70⁰ under air convection without a fan.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-100-15 | SMPS CAGE 105W 15VDC 7.0A
SKU: LRS-100-15
Availability:
Available on back-order
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$30.50 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $33.55 Incl GST $30.50 Excl GST | $33.55 Incl GST $30.50 Excl GST |
| 10+ | $32.45 Incl GST $29.50 Excl GST | $324.50 Incl GST $295.00 Excl GST |
SKU : LRS-100-15
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 15 VDC |
| Output Current: | 7A |
| Output Wattage: | 105 W |
| Input Voltage: | 85-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 129 x 97 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 13.5-18 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |
Related products
-
SKU: GS160A24-R7B
Availability: 43 in stock
-
1+
$79.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELP040C1000LS
Availability: 2 in stock
Not available on line - Call us for further details
-
SKU: ELG-150-12
Availability: 0 in stock
-
1+
$86.20
Exc GST -
10+
$83.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-150-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$83.70
Exc GST -
10+
$81.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ESC-240-27
Availability: 2 in stock
-
1+
$89.00
Exc GST
-
1+




