The Mean Well HLG-185H-24 is a 185W 24VDC 7.8A LED driver featuring dual mode constant voltage and constant current output. The HLG-185H-24 operates from 90~305VAC. Thanks to the high efficiency up to 90%, with the fanless design, the HLG-185H-24 is able to operate at -40℃ ~ +80℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
Constant Voltage LED Drivers | LED Drivers | Mean Well | Power Supplies | Weatherproof LED Drivers
HLG-185H-24 | MEAN WELL 185W 24VDC 7.8A IP67
SKU: HLG-185H-24
Availability:
Available on back-order
High reliability constant voltage power supply.
We recommend using LF-GOE200YV024A.
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$120.00 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $132.00 Incl GST $120.00 Excl GST | $132.00 Incl GST $120.00 Excl GST |
| 10+ | $127.71 Incl GST $116.10 Excl GST | $1,277.10 Incl GST $1,161.00 Excl GST |
SKU : HLG-185H-24
Categories : Constant Voltage LED Drivers > LED Drivers > Mean Well > Power Supplies > Weatherproof LED Drivers
Tags : 185W, 24VDC, 7.8A, IP67, LED Driver, Mean Well, Meanwell, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 7.8 A |
| Output Wattage: | 187 W |
| Input Voltage: | 90 – 305 VAC |
| Connection In: | Mains Plug & Flex 1.2m |
| Connection Out: | Sheathed Cable 300mm |
| Case Type: | Metal Enclosed |
| Dimensions: | 228 x 68 x 39 mm |
| IP Rating: | IP67 |
| Warranty: | 7 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | None |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |





