The Mean Well HLG-100H-24 is a 96W 24VDC 4A LED driver featuring dual mode constant voltage and constant current output. The HLG-100H-24 operates from 90~305VAC. Thanks to the high efficiency up to 93%, with the fanless design, the HLG-100H-24 is able to operate at -40℃ ~ +80℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
Constant Voltage LED Drivers | LED Drivers | Mean Well | Power Supplies | Weatherproof LED Drivers
HLG-100H-24 | MEAN WELL 96W 24VDC 4.0A IP67
SKU: HLG-100H-24
Availability:
Available on back-order
High reliability constant voltage power supply.
We recommend using LF-GOE100YV024A.
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$105.00 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $115.50 Incl GST $105.00 Excl GST | $115.50 Incl GST $105.00 Excl GST |
| 10+ | $111.76 Incl GST $101.60 Excl GST | $1,117.60 Incl GST $1,016.00 Excl GST |
SKU : HLG-100H-24
Categories : Constant Voltage LED Drivers > LED Drivers > Mean Well > Power Supplies > Weatherproof LED Drivers
Tags : 24VDC, 4.0A, 96W, IP67, LED Driver, Mean Well, Meanwell, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 4 A |
| Output Wattage: | 96 W |
| Input Voltage: | 90 – 305 VAC |
| Connection In: | Mains Plug & Flex 1.2m |
| Connection Out: | Sheathed Cable 300mm |
| Case Type: | Metal Enclosed |
| Dimensions: | 220 x 68 x 39 mm |
| IP Rating: | IP67 |
| Warranty: | 7 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | None |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |




