It will deliver up to 600 watts of continuous power, while supplying surge currents up to a massive 1500 watts. DC input is through a 1.0m, 8 gauge lead with eye terminals. The output is a standard 3 pin mains socket. There is a rocker on/off switch, and LED indicators for power and fault. This unit also features fan assisted cooling.
Inverters | Power Supplies
MI-5108 | INVERTER 12VDC / 240VAC 600W MODIFIED SINE WAVE
SKU: MI-5108
Availability:
1 in stock
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $79.20 Incl GST $72.00 Excl GST | $79.20 Incl GST $72.00 Excl GST |
| Output Wave | Modified Sine Wave |
| Standby Current | 300MA |
| Input Lead Length | 1m |
| Thermal Shutdown Temperature | 60°C |
| Low Battery Shutdown | 10V |
| External Casing | bolt down |
| Fuse Rating | 80A |
| Output Frequency | 50Hz |
| High Battery Shutdown | 15.5V |
| Type of converter or transformer | inverter |
| AC Voltage rating | 230V |
| Maximum Power | 1500W |
| Continuous Power | 600W |
| Vehicle Connection | Hard Wired |
| Item Connection | Screw Terminals |
| Product Cable Length | 1m |
| Product Length | 242mm |
| Product Width | 91mm |
| Product Height | 58mm |
| Product Weight | 1.7kg |
Warranty: 12 Months




