SKU: COB-RGBWW-18-20
Availability:
66 in stock (can be backordered)
24VDC RGB+CCT
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
Qty Price Per Unit Total Price
Premium RGB+CCT COB LED Strip – Advanced Multicolour & Tuneable White Lighting
Key Features:
  • 840 LEDs per meter – High-density LED layout for seamless, even illumination.
  • RGB + Tuneable White (2700K-6500K) – Dynamic colour range and adjustable white light.
  • CRI Ra≥90 – Excellent colour accuracy for high-quality lighting applications.
  • Customizable Length – Cut every 41.7mm for precise installations.
  • 3oz Copper PCB with OSP Coating – Enhanced heat dissipation and long-term durability.
  • 150° Beam Angle – Wide, uniform light distribution.
Applications:
COB-RGBWW-18 Datasheet
All of our COB LED strips are sold in 5M rolls.
SKU : COB-RGBWW-18-20
Categories : COB LED Strip > LED Lighting > LED Strip Lights RGB
General Parameters
Length 5M
Cutting Increments 41.7mm
Light Source COB (Chip on Board) & CSP (Chip Scale Package)
LED Qty 840LEDs/m
PCB Type 3oz White FPC, OSP
Operating Temperatures Ta (working): -25~45°
Tstg (storage): -25~60°
IP Rating IP20
Warranty 2 Year
Lifespan 50,000 Hours
Certification CE, CB, SAA, UL, RoHS
Photoelectric Parameters
Watts 18W/m
Input Voltage 24VDC
LED CCT CCT: 2700-6500K, Red: 620-630nm, Green: 520-530nm, Blue: 450-460nm
SDCM 5 Step in 1 Bin
CRI CCT: Ra≥90
Beam Angle 150°
Dimming Method PWM, 0/1-10V, Triac, DALI, DMX, WIFI, RF, Bluetooth
Power & Brightness VS Length Characteristics (Power fed from one side)
LED Length 1M 2M 3M 4M 5M
Actual Measured Power 16.4W 30.7W 42.2W 53.6W 60.1W
Power Maintenance Rate 100.0% 95.3% 85.8% 81.7% 73.3%
Brightness Maintenance Rate 96.7% 91.7% 83.5% 75.1% 65.8%