WH1602A-YYH-JT# | LCD DOT MATRIX DISPLAY MODULE 16×2 YELLOW/GREEN BACKLIGHT STN POSITIVE
SKU: WH1602A-YYH-JT#
Availability:
158 in stock
  • Character LCD 16×2, LCD Display 1602A
  • Dot Matrix LCD Display Module
  • 5×8 dots includes cursor
  • Bulit-in controller (ST7066 or Equivalent)
  • +5V power supply (Also available for +3V)
  • Negative voltage optional for +3V power supply
  • 1/16 duty cycle
  • LED can be driven by PIN1, PIN2, PIN15, PIN16 or A and K
  • Interface : 6800, option SPI/I2C (RW1063 IC)
Qty Price Per Unit Total Price
  • WH1602A : 6800 interface (ST7066 IC)
Interface Pin Function
Pin No. Symbol Description
1 VSS Ground
2 VDD Power supply for logic
3 VO Contrast Adjustment
4 RS Data/ Instruction  select signal
5 R/W Read/Write select signal
6 E Enable signal
7~14 DB0~DB7 Data bus line
15 A Power supply for B/L +
16 K Power supply for B/L –
Mechanical Data
Item Standard Value Unit
Module Dimension 84.0 × 44.0 mm
Viewing Area 66.0 × 16.0 mm
Mounting Hole 79.0 / 76.0 ×36.0 mm
Character Size 2.95 × 5.55 mm
Electrical Characteristics
Item Symbol Standard Value
typ.
Unit
Input Voltage VDD 3/5 V
Recommended LCD Driving
Voltage for Normal Temp. Version module @25°C
VDD-VO 3.70 V