Socket Strip 4W 2.54mm Pitch
Connectors | Pinrex | Pinstrips 2.54mm
Socket Strip 4W 2.54mm Pitch
SKU: 610-71-04GB00
Availability:
845 in stock (can be backordered)
- MPN: 610-71-04GB00
- Manufacturer: Pinrex
$0.50 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.55 Incl GST $0.50 Excl GST | $0.55 Incl GST $0.50 Excl GST |
| 25 | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST | $11.00 Incl GST $10.00 Excl GST |
| 100 | $0.31 Incl GST $0.28 Excl GST | $30.80 Incl GST $28.00 Excl GST |
SKU : 610-71-04GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
| Contacts: | Single Row 6 Way |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | Through-hole Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 3A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |



