Phosp
Connectors | IDC Cable to PCB | Pinrex
Not available online - Call us for further details
978-11-316102 | IDC TRANSITION PLUG 0.3″ 16-WAY
SKU: 978-11-316102
Availability:
0 in stock
Not available online - Call us for further details
SKU : 978-11-316102
Categories : Connectors > IDC Cable to PCB > Pinrex
Tags : 16-Way, Connector, IDC Connector, Transition Plug
| Contacts: | 16 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | – |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 1A |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 10mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | Polyester / Phosphor Bronze |
| Operating Temp: | -55 ~ +105°C |






