40 Way IDC Cable Socket Black With Strain Relief
Connectors | IDC connectors | Pinrex
40 Way IDC Cable Socket Black With Strain Relief
SKU: 977-11-403703
Availability:
895 in stock (can be backordered)
- MPN: 977-11-403703
- Manufacturer: Pinrex
- Pack Size: 60 Tray
$1.20 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $1.32 Incl GST $1.20 Excl GST | $1.32 Incl GST $1.20 Excl GST |
| 25 | $0.83 Incl GST $0.75 Excl GST | $20.63 Incl GST $18.75 Excl GST |
| 100 | $0.48 Incl GST $0.44 Excl GST | $48.40 Incl GST $44.00 Excl GST |
SKU : 977-11-403703
Categories : Connectors > IDC connectors > Pinrex
Tags : 40-Way, Cable Socket, Connector, IDC Connector
| Contacts: | 40 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Vertical Mount |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 0.5A |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 10mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | Polyester / Copper Alloy |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |




