10 Way IDC Cable Socket Black With Strain Relief
Connectors | IDC connectors | Pinrex
10 Way IDC Cable Socket Black With Strain Relief
SKU: 977-11-103703
Availability:
712 in stock
- MPN: 977-11-103703
- Manufacturer: Pinrex
- Pack Size: 180 Tray
$0.40 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST |
| 25 | $0.35 Incl GST $0.32 Excl GST | $8.80 Incl GST $8.00 Excl GST |
| 100 | $0.24 Incl GST $0.22 Excl GST | $24.20 Incl GST $22.00 Excl GST |
| Contacts: | 10 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | – |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 0.5A |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 10mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | Polyester / Copper Alloy |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |



