SKU : 51G-70-40GB01
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 40-Way, Box Header, Connectors, PCB, Pinrex, Right Angle
SKU: 51G-70-40GB01
930 in stock
$0.60 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.66 Incl GST $0.60 Excl GST | $0.66 Incl GST $0.60 Excl GST |
| 25 | $0.53 Incl GST $0.48 Excl GST | $13.20 Incl GST $12.00 Excl GST |
| 100 | $0.46 Incl GST $0.42 Excl GST | $46.20 Incl GST $42.00 Excl GST |
SKU : 51G-70-40GB01
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 40-Way, Box Header, Connectors, PCB, Pinrex, Right Angle
| Contacts: | 40 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Right Angle Mount |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 1A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |