SKU : 511-70-14GB00
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 14-Way, Box Header, Connectors, PCB, Pinrex, Right Angle
SKU: 511-70-14GB00
1623 in stock
$0.26 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.29 Incl GST $0.26 Excl GST | $0.29 Incl GST $0.26 Excl GST |
| 25 | $0.24 Incl GST $0.22 Excl GST | $6.05 Incl GST $5.50 Excl GST |
| 100 | $0.20 Incl GST $0.18 Excl GST | $19.80 Incl GST $18.00 Excl GST |
SKU : 511-70-14GB00
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 14-Way, Box Header, Connectors, PCB, Pinrex, Right Angle
| Contacts: | 14 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Right Angle Mount |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 1A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |