50 Way 2.54mm Vertical PCB Mount Box Header
Box Headers | Connectors | Pinrex
50 Way 2.54mm Vertical PCB Mount Box Header
SKU: 510-70-50GB00
Availability:
599 in stock
- MPN: 510-70-50GB00
- Manufacturer: Pinrex
- Pack Size: 60 Tray
$0.40 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST |
| 25 | $0.40 Incl GST $0.36 Excl GST | $9.90 Incl GST $9.00 Excl GST |
| 100 | $0.31 Incl GST $0.28 Excl GST | $30.80 Incl GST $28.00 Excl GST |
| 1000 | $0.26 Incl GST $0.24 Excl GST | $264.00 Incl GST $240.00 Excl GST |
SKU : 510-70-50GB00
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 50-Way, Box Header, Connectors, P5050, Pinrex
| Contacts: | 50 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Mount Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 1A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |


