14 Way 2.54mm Vertical PCB Mount Box Header
Box Headers | Connectors | Pinrex
14 Way 2.54mm Vertical PCB Mount Box Header
SKU: 510-70-14GB00
Availability:
2694 in stock
- MPN: 510-70-14GB00
- Manufacturer: Pinrex
- Pack Size: 200 Tray
$0.28 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.31 Incl GST $0.28 Excl GST | $0.31 Incl GST $0.28 Excl GST |
| 25 | $0.24 Incl GST $0.22 Excl GST | $6.05 Incl GST $5.50 Excl GST |
| 100 | $0.18 Incl GST $0.16 Excl GST | $17.60 Incl GST $16.00 Excl GST |
SKU : 510-70-14GB00
Categories : Box Headers > Connectors > Pinrex
Tags : 14-Way, Box Header, Connectors, P5014, Pinrex
| Contacts: | 14 |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Mount Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 1A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |




