SKU : 210-72-09GB01
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
SKU: 210-72-09GB01
2000 in stock
$0.20 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.22 Incl GST $0.20 Excl GST | $0.22 Incl GST $0.20 Excl GST |
| 25 | $0.20 Incl GST $0.18 Excl GST | $4.95 Incl GST $4.50 Excl GST |
| 100 | $0.15 Incl GST $0.14 Excl GST | $15.40 Incl GST $14.00 Excl GST |
SKU : 210-72-09GB01
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
| Contacts: | Dual Row 2×09 Pins |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | PCB Mount Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 3A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |