PCB Mount Relay DPDT 1A 12VDC
Panasonic Industrial Devices | Relays | Signal Relays
PCB Mount Relay DPDT 1A 12VDC
SKU: TQ2-12V
Availability:
40 in stock (can be backordered)
- MPN: TQ2-12V
- Manufacturer: Panasonic Electronic Products
- Pack Size: 50 Tube
$2.90 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $3.19 Incl GST $2.90 Excl GST | $3.19 Incl GST $2.90 Excl GST |
| 25 | $2.86 Incl GST $2.60 Excl GST | $71.50 Incl GST $65.00 Excl GST |
| 100 | $2.42 Incl GST $2.20 Excl GST | $242.00 Incl GST $220.00 Excl GST |
SKU : TQ2-12V
Categories : Panasonic Industrial Devices > Relays > Signal Relays
Tags : Relay, Signal Relay, TQ2-12
| MPN: | TQ2-12V |
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Contact Form: | DPDT (2 form C) |
| Contact Rating: | 1A |
| Switching Voltage: | 125VAC , 110VDC (max) |
| Coil Resistance: | 1028Ω |
| Coil Power: | 140mW |
| Termination: | PCB Pins |
| Must Operate Voltage: | 9VDC |
| Must Release Voltage: | 1.2VDC |
| Contact Material: | AgNi + Au clad |
| Operating Temp: | -40⁰ ~ 70⁰C |
| Pack Size: | 50 Tube |





