Panasonic Industrial Devices | Power Relays | Relays
General Purpose Relay 24VDC 5A SPST-NO
SKU: ALDP124
Availability:
69 in stock
- MPN: ALDP124
- Manufacturer: Panasonic Electronic Components
- Pack Size: 50 Tube
$2.60 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $2.86 Incl GST $2.60 Excl GST | $2.86 Incl GST $2.60 Excl GST |
| 25 | $2.48 Incl GST $2.25 Excl GST | $61.88 Incl GST $56.25 Excl GST |
SKU : ALDP124
Categories : Panasonic Industrial Devices > Power Relays > Relays
| Manufacturer Part No. | ALDP124 |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Mounting Style | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Coil Resistance | 2880 Ohms |
| Contact Format | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating | 5A (Max) |
| Switching Voltage | 277VAC Max |
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination | PC Pins |
| Seal Type | Fully Sealed |
| Min Operating Voltage | 18VDC |
| Must Release Voltage | 1.2VDC |
| Operating Time | 10ms |
| Release Time | 10ms |
| Operating Temp | Neg 40 to 85 Degrees Celcius |
| Dimensions | 20.3 x 7.0W x 15H mm |




