The Mean Well LRS-50-12 is a 50W 12VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-50-12 adopts the full input range of 85~264VAC. In addition to the high efficiency of up to 91%, the design of the metallic mesh case enhances the heat dissipation of the LRS-50-12 so the unit can operate from -30⁰ through to 70⁰ under air convection without a fan.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-50-12 | SMPS CAGE 50W 12VDC 4.2A
SKU: LRS-50-12
Availability:
Available on back-order
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$23.10 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $25.41 Incl GST $23.10 Excl GST | $25.41 Incl GST $23.10 Excl GST |
| 10+ | $24.64 Incl GST $22.40 Excl GST | $246.40 Incl GST $224.00 Excl GST |
SKU : LRS-50-12
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Output Current: | 4.2A |
| Output Wattage: | 50.4 W |
| Input Voltage: | 85-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 99 x 82 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 10.2-13.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |
Related products
-
-
SKU: RC2500
Availability: 3 in stock
-
1+
$10.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: B1212D-1WR2
Availability: 50 in stock
-
1+
$5.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-100-24AB
Availability: 0 in stock
-
1+
$86.60
Exc GST -
10+
$83.90
Exc GST
-
1+
-
SKU: EDR-120-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$47.00
Exc GST -
10+
$45.50
Exc GST
-
1+





