The Mean Well LRS-350-24 is a 350W 24VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-350-24 has a selectable input of 115VAC or 230VAC via switch. In addition to the high efficiency of up to 89%, with the built in long life fan the LRS-350-24 can operate from -25⁰ through to 70⁰ under full load.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-350-24 | SMPS CAGE 350W 24VDC 14.6A
SKU: LRS-350-24
Availability:
1 in stock (can be backordered)
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$60.60 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $66.66 Incl GST $60.60 Excl GST | $66.66 Incl GST $60.60 Excl GST |
| 10+ | $64.46 Incl GST $58.60 Excl GST | $644.60 Incl GST $586.00 Excl GST |
SKU : LRS-350-24
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 14.6A |
| Output Wattage: | 350.4 W |
| Input Voltage: | 90-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 215 x 115 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 21.6-28.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | Yes |
Related products
-
SKU: B1212D-1WR2
Availability: 50 in stock
-
1+
$5.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELP040C1000LS
Availability: 2 in stock
Not available on line - Call us for further details
-
SKU: GS160A24-R7B
Availability: 43 in stock
-
1+
$79.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-150-12B
Availability: 0 in stock
-
1+
$88.90
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-240-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$108.30
Exc GST -
10+
$104.80
Exc GST
-
1+




