3 Way 5MM Screw Terminal Block 300V 10A Blue
Connectors | Degson | Terminal Blocks
3 Way 5MM Screw Terminal Block 300V 10A Blue
SKU: DG306-5.0-03P-BLUE
Availability:
1786 in stock (can be backordered)
$0.30 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.33 Incl GST $0.30 Excl GST | $0.33 Incl GST $0.30 Excl GST |
| 25 | $0.26 Incl GST $0.24 Excl GST | $6.60 Incl GST $6.00 Excl GST |
| 100 | $0.22 Incl GST $0.20 Excl GST | $22.00 Incl GST $20.00 Excl GST |
| 1000 | $0.20 Incl GST $0.18 Excl GST | $198.00 Incl GST $180.00 Excl GST |
SKU : DG306-5.0-03P-BLUE
Categories : Connectors > Degson > Terminal Blocks
Processing notes
| Process | Wave soldering/manual soldering |
Connection capacity
| Conductor cross section solid | 0.75~1.5mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.75~1.5mm² |
| AWG | 22~14AWG |
| Strip length | 6mm |
Electrical parameters UL
| Rated voltage (B) | 300V |
| Rated current (B) | 10A |
Electrical parameters IEC
| Rated voltage | 250V |
| Rated current | 15A |
| Rated current(III/2) | 250V |
| Rated surge voltage(III/2) | 2KV |
Item properties
| Connection direction | 0° |
| Type of installation | PCB welding |
| Pin arrangement | Single row in a straight line |
| Connection method | Screw connection with wire protection |
| Screwdriver | Slotted screwdriver |
| screw thread | M2.5 |
| Pitch | 5mm |
| Number of potentials | 3 |
| Pluggable or not | no |
| Number of rows | 1 |
Material data
| Environmental items | Compliant with REACH/RoHS |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact point metal surface | tin-plated |
| Insulation Materials | PBT |
| Insulating material group | Ⅲb |
| Flammability rating | UL94V-0 |
Mechanical tests
| Test Specification | UL1059/IEC60998 |
Environmental data
| Ambient temperature (operation) | -30℃~120℃ |




