The Mean Well LRS-75-12 is a 72W 12VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-75-12 adopts the full input range of 85~264VAC. In addition to the high efficiency of up to 91%, the design of the metallic mesh case enhances the heat dissipation of the LRS-75-12 so the unit can operate from -30⁰ through to 70⁰ under air convection without a fan.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-75-12 | SMPS CAGE 72W 12VDC 6.0A
SKU: LRS-75-12
Availability:
Available on back-order
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$27.20 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $29.92 Incl GST $27.20 Excl GST | $29.92 Incl GST $27.20 Excl GST |
| 10+ | $28.93 Incl GST $26.30 Excl GST | $289.30 Incl GST $263.00 Excl GST |
SKU : LRS-75-12
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Output Current: | 6A |
| Output Wattage: | 72 W |
| Input Voltage: | 85-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 99 x 97 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 10.2-13.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |
Related products
-
SKU: DR-30-12
Availability: 1 in stock
-
1+
$15.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELP020C0700LS
Availability: 1 in stock
Not available on line - Call us for further details
-
SKU: ESC-240-27
Availability: 2 in stock
-
1+
$89.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELP010C0350LS
Availability: 2 in stock
Not available on line - Call us for further details
-
SKU: ELG-75-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$73.40
Exc GST -
10+
$71.00
Exc GST
-
1+




