The Mean Well LRS-35-24 is a 35W 24VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-35-24 adopts the full input range of 85~264VAC. In addition to the high efficiency of up to 91%, the design of the metallic mesh case enhances the heat dissipation of the LRS-35-24 so the unit can operate from -30⁰ through to 70⁰ under air convection without a fan.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-35-24 | SMPS CAGE 35W 24VDC 1.5A
SKU: LRS-35-24
Availability:
2 in stock (can be backordered)
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$20.60 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $22.66 Incl GST $20.60 Excl GST | $22.66 Incl GST $20.60 Excl GST |
| 10+ | $21.89 Incl GST $19.90 Excl GST | $218.90 Incl GST $199.00 Excl GST |
SKU : LRS-35-24
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 1.5A |
| Output Wattage: | 36 W |
| Input Voltage: | 85-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 99 x 82 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 21.6-28.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |
Related products
-
SKU: DAP-04
Availability: 0 in stock
-
1+
$45.90
Exc GST
-
1+
-
-
SKU: EDR-120-12
Availability: 7 in stock
-
1+
$51.70
Exc GST -
10+
$50.10
Exc GST
-
1+
-
SKU: B1212D-1WR2
Availability: 50 in stock
-
1+
$5.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: DR-30-12
Availability: 1 in stock
-
1+
$15.00
Exc GST
-
1+





