Power Relay DPDT 10A 12VDC With LED And Check Button
Idec | Power Relays
Power Relay DPDT 10A 12VDC With LED And Check Button
SKU: RH2B-ULCDC12V
Availability:
71 in stock
- MPN: RH2B-ULCDC12V
- Manufacturer: Idec
- Pack Size: 10 Box
$16.00 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $17.60 Incl GST $16.00 Excl GST | $17.60 Incl GST $16.00 Excl GST |
| 10 | $15.84 Incl GST $14.40 Excl GST | $158.40 Incl GST $144.00 Excl GST |
| 25 | $13.20 Incl GST $12.00 Excl GST | $330.00 Incl GST $300.00 Excl GST |
SKU : RH2B-ULCDC12V
Categories : Idec > Power Relays
| MPN: | RH2B-ULCDC12V |
| Manufacturer: | Idec |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Contact Configuration: | DPDT-NO (2 Form C) |
| Contact Current Rating: | 10A |
| Contact Termination: | Plug-In Terminals |
| Switching Voltage: | 220VAC, 30VDC |
| Coil Resistance: | 160Ω |
| Coil Current: | 75mA |
| Power Consumption: | 900mW |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Dimensions: | 27.5(L) x 21(W) x 35.6(H)mm |
| Operating Temp: | -25⁰ ~ 40⁰C |
| Pack Size: | 10 Box |





