SKU : 610-72-03GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
SKU: 610-72-03GB00
348 in stock (can be backordered)
$0.24 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $0.26 Incl GST $0.24 Excl GST | $0.26 Incl GST $0.24 Excl GST |
| 25 | $0.22 Incl GST $0.20 Excl GST | $5.50 Incl GST $5.00 Excl GST |
| 100 | $0.15 Incl GST $0.14 Excl GST | $15.40 Incl GST $14.00 Excl GST |
SKU : 610-72-03GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
| Contacts: | Dual Row 3 Way |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | Through-hole Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 3A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |