2.54mm Female Straight Header 40W
- Manufacturer Part No: 610-71-40GB00
- Insulator Height: 8.5mm (Black)
- Solder Tail Length: 3mm
- Contact Rating: 3A
- Contact Resistance: 20milliohm (max) @ DC100mA
- Operating Temp: -40 to 105 Degrees
SKU: 610-71-40GB00
862 in stock
$1.60 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $1.76 Incl GST $1.60 Excl GST | $1.76 Incl GST $1.60 Excl GST |
| 25 | $1.41 Incl GST $1.28 Excl GST | $35.20 Incl GST $32.00 Excl GST |
| 100 | $0.70 Incl GST $0.64 Excl GST | $70.40 Incl GST $64.00 Excl GST |
2.54mm Female Straight Header 40W
SKU : 610-71-40GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
| Contacts: | Single Row 40 Way |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | Through-hole Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 3A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |