SKU : 610-71-16GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
SKU: 610-71-16GB00
1591 in stock
$0.96 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $1.06 Incl GST $0.96 Excl GST | $1.06 Incl GST $0.96 Excl GST |
| 25 | $0.88 Incl GST $0.80 Excl GST | $22.00 Incl GST $20.00 Excl GST |
| 100 | $0.44 Incl GST $0.40 Excl GST | $44.00 Incl GST $40.00 Excl GST |
SKU : 610-71-16GB00
Categories : Connectors > Pinrex > Pinstrips 2.54mm
| Contacts: | Single Row 16 Way |
| Pitch: | 2.54mm |
| Contact Type: | Through-hole Straight |
| Dimensions: | Refer Data Sheet |
| Current Rating: | 3A |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ min. @ 500VDC |
| Contact Resistance: | 20mΩ max. @ 100mA DC |
| Material: | High Temp Polyester / Brass |
| Operating Temp: | -40 ~ +105°C |