The Mean Well LRS-200-24 is a 200W 24VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-200-24 adopts the full input range of 85~264VAC. In addition to the high efficiency of up to 91%, the design of the metallic mesh case enhances the heat dissipation of the LRS-200-24 so the unit can operate from -30⁰ through to 70⁰ under air convection without a fan.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-200-24 | SMPS CAGE 200W 24VDC 8.8A
SKU: LRS-200-24
Availability:
Available on back-order
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$47.30 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $52.03 Incl GST $47.30 Excl GST | $52.03 Incl GST $47.30 Excl GST |
| 10+ | $50.38 Incl GST $45.80 Excl GST | $503.80 Incl GST $458.00 Excl GST |
SKU : LRS-200-24
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Current: | 8.8 A |
| Output Wattage: | 211.2 W |
| Input Voltage: | 85-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 215 x 115 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 21.6-28.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | No |
Related products
-
SKU: ELG-75-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$73.40
Exc GST -
10+
$71.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-150-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$83.70
Exc GST -
10+
$81.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: DAP-04
Availability: 0 in stock
-
1+
$45.90
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-240-24
Availability: 0 in stock
-
1+
$108.30
Exc GST -
10+
$104.80
Exc GST
-
1+
-
SKU: DAP-04-S01DM
Availability: 0 in stock
-
1+
$42.00
Exc GST
-
1+




