The Mean Well LRS-350-12 is a 348W 12VDC single output enclosed type power supply with a very low profile design. The LRS-350-12 has a selectable input of 115VAC or 230VAC via switch. In addition to the high efficiency of up to 89%, with the built in long life fan the LRS-350-12 can operate from -25⁰ through to 70⁰ under full load.
Mean Well | Metal Cage Style | Power Supplies
LRS-350-12 | SMPS CAGE 348W 12VDC 29.0A
SKU: LRS-350-12
Availability:
Available on back-order
Contact us or Register for Trade, Wholesale/ Reseller Pricing.
$62.80 Exc GST
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $69.08 Incl GST $62.80 Excl GST | $69.08 Incl GST $62.80 Excl GST |
| 10+ | $66.77 Incl GST $60.70 Excl GST | $667.70 Incl GST $607.00 Excl GST |
SKU : LRS-350-12
Categories : Mean Well > Metal Cage Style > Power Supplies
Tags : LED Driver, Mean Well, Power Supply
| Specifications | |
| Output Type: | Constant Voltage |
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Output Current: | 29A |
| Output Wattage: | 348 W |
| Input Voltage: | 90-264 VAC |
| Connection In: | Screw Terminal |
| Connection Out: | Screw Terminal |
| Case Type: | Cage |
| Dimensions: | 215 x 115 x 30 mm |
| IP Rating: | None |
| Warranty: | 3 Years |
| Additional Features | |
| Dimmable: | No |
| Voltage Adjustment: | 10.2-13.8 VDC |
| Current Adjustment: | None |
| Cooling Fan: | Yes |
Related products
-
SKU: B1212D-1WR2
Availability: 50 in stock
-
1+
$5.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-150-12
Availability: 0 in stock
-
1+
$86.20
Exc GST -
10+
$83.50
Exc GST
-
1+
-
SKU: DR-120-48
Availability: 1 in stock
-
1+
$36.00
Exc GST
-
1+
-
SKU: AD-155A
Availability: 2 in stock
-
1+
$129.50
Exc GST -
10+
$125.40
Exc GST
-
1+
-
SKU: ELG-75-24B
Availability: 0 in stock
-
1+
$73.40
Exc GST
-
1+





