CNC Tech | Connectors | USB Connectors
1002-014-01000 | USB A TYPE RIGHT ANGLE BRD LOCK T/H
SKU: 1002-014-01000
Availability:
84 in stock
| Qty | Price Per Unit | Total Price |
| 1+ | $1.05 Incl GST $0.95 Excl GST | $1.05 Incl GST $0.95 Excl GST |
| 25 | $0.88 Incl GST $0.80 Excl GST | $22.00 Incl GST $20.00 Excl GST |
| 100 | $0.75 Incl GST $0.68 Excl GST | $74.80 Incl GST $68.00 Excl GST |
| Manufacturer: | CNC Tech |
| Connector Type: | USB – A |
| Number of Contacts: | 4 |
| Gender: | Receptacle |
| Specifications: | USB 2.0 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature: | Vertical |
| Termination: | Solder |
| Features: | Board Lock |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 1.5A |
| Voltage – Rated: | 30V |
| Mating Cycles: | – |
| Shielding: | – |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell/Shielding Material: | Brass, Steel |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Colour: | – |





